MEB Sınıf Geçme Sistemi

Kuğu Sanat / özel Konservatuvar sistemi ile çalışmaktadır. T.C. Milli Eğitim bakanlığına bağlı ve bakanlık denetimi altında çalışan bir kurumdur. Düzenli derslere devam eden Öğrencilerimiz her yıl sonu Dönem değerlendirme sınavlarına girerek bir üst seviye derslere devam hakkını kazanır. Her dersin (Piyano, keman, Gitar ve diğer müzik dersleri, Bale ve dans dersleri) kendine ait Milli Eğitim bakanlığınca onaylanmış müfredatı vardır. Derslerde asıl olarak bu müfredat takip edilir.

Başka eğitim kurumlarından (kurs, dershane yada özel kişilerden) eğitim almış öğrenciler Kuğu Sanat’a başvurduklarında bir seviye tespit sınavına tabi tutulurlar. Bu sınav ile öğrencinin eğitim ve sınıf seviyesi belirlenir. Belirlenen seviyeden eğitimine Kuğu Sanat’ta devam eder, ilk seviyeden başlaması gerekmez. Ancak başka kurumlarda örneğin  3. veya 4. seviye gibi bir aşamaya geldiğini belgelerse Kuğu sanat yönetimi o öğrenciyi yine de seviye tespit sınavına sokabilir, eğitim yeterliliğini belirlemek açısından.

Her seviye sınavı sonucu öğrenciye durumunu gösteren bir belge verilir. Bu belge diğer kurumlara geçişte de kullanılabilir.