ABRSM - Royal Akademi Müzik Logo

ABRSM – Royal Akademi

Royal Akademi Sınavları

ABRSM  (The Associated Board of the Royal Schools of Music)

 

ABRSM yada Türkiye’de bilinen adıyla Royal Akademi Sınavları İngiltere Merkezli olup uluslararası bir organizasyondur. Bu sınavlar teori ve pratik olmak üzere iki ana gruba ayrılır.

Sınavlar 1’den 8’e seviyelendirilmiştir ve GRADE adı ile anılır.

PRATİK SINAVLAR

Hemen hemen tüm müzik aletlerini içeren Pratik Sınavlar, müzik aleti çalmaya dayalıdır. Grade 1, Grade 2, Grade 3, Grade 4, Grade 5, Grade 6, Grade 7 ve Grade 8 olarak seviyelendirilmiştir. Piyanodan, klarnete, orga kadar birçok müzik aleti için ayrı ayrı düzenlenir. Bunlarla beraber geçme kalması olmayan sadece sınava giren öğrencinin durum tespitini yapan, sonuç belgesi verilen ancak sertifikası olamayan PREP  yani başlangıç seviyesi de sayılabilir.

8 seviye bittikten sonra isteyen öğrenciler diploma sınavlarına katılabilirler. Bunlar : “ABRSM”, “LRSM”, “FRSM”‘dir.

TEORİK SINAVLAR

Bu sınavlar için enstrüman çalma zorunluluğu yoktur. Herkes Teori sınavına katılabilir. Teori Sınavları da 8 Grade olarak düzenlenmiştir. Teorik sınavların, Pratik Sınavlar açısından bir önemli özelliği vardır ki, Pratik sınavların ilk 5 grade sınavlarında bir zorunluluk olmamasına karşın 6,7,8 Grade Pratik sınavlarına girebilmek için en az 5. Grade Teori sınavını başarmış olmak gerekir.

 

SINAVLAR

ABRSM Sınavları yıl içinde birçok kez, dünyanın birçok şehrinde yapılmaktadır.

Türkiye’de Kuğu Sanat Merkezi 10 yıldan fazla bir süredir ABRSM SINAV MERKEZİ olarak kendi öğrencilerini  bu sınava hazırlamakta ve sınavı kurum içinde gerçekleştirmektedir. Royal Akademi sınavlarına dışarıda eğitim alan öğrencilerde Kuğu Sanat merkezinde girebilmektedir. Bu öğrenciler için kitap, kayıt, sınav rehberliği solfej ve diğer hizmetler verilmektedir.

Bu sınavlar ek ücrete tabiidir. Bu ücret Kitap, kayıt işlemleri, kayıt ücretleri, rehberlik, sekretarya hizmeti, kurumda sınava girme ve bir çok diğer hizmetleri içermektedir.

Kuğu sanat Öğrencileri sınava hazırlanırken Özel olarak düzenlenen ROYAL SOLFEJ Sınıflarına ücretsiz katılabilirler.