PERKÜSYON DERSLERİ

Ritim insanlık tarihi kadar eski bir olgu. İlk çağlardan bu yana ritim müzikal amaçlarla kullanıldığı kadar çalışırken, haberleşirken ve hatta savaşırken kullanıldı. Çalgılar zamanla sofistike hale gelse de ritim fonksiyon olarak aynı kaldı. Ritimleri hissetme derecesi her bireyde farklı olabilir ama hepimizin DNA’sında mevcut. Belli bir ritmin akışına kendimizi bırakmak bize haz verir ve özellikle modern yaşamın gerginliklerinden arındırır. Az veya çok, hissettiğimiz ritimlerin akışına kendinizi bırakın ve iki basit tahta parçasıyla bile olsa içinizdeki ritimleri keşfedin.

Müziğin arındırıcı etkisine eğlenceli grup çalışması olan perküsyon dersleriyle ulaşmak mümkündür. Günlük yaşamın ve iş yaşamının dayatmaları ve stresi, geniş bir çalgı yelpazesi ile desteklenen perküsyon çalışmaları ile bertaraf edilip, iş yaşamının farklı alanlarından gelen katılımcılarla eğlenceli, birlikte müzik üretilen bir zaman dilimi paylaşılır.

Bongo, Cajon, cowbel, djembe, konga, timbal, shaker, marakas, kastanyet, def, zil…. farklı kültürlere ait çeşitli vurmalı çalgılar ile geleneksel ritm ve eğitim kalıpları yıkılarak , toplu olarak çalma, görev paylaşımı ve diğer grup bireyleri ile dayanışma içinde üretmenin tadına varılır.

Kuğu Sanat Özel Konservatuvar’da PERKÜSYON Dersleri

Perküsyon dersleri gruplar halinde yapılır. Yetişkinler ve küçük yaştaki öğrenciler için ayrı gruplar oluşturulmaktadır. Katılımcılar ders sırasında atölyede hazır bulunan enstrümanları çalar, eğiticinin yönlendirmesi ve çok geniş enstrüman yelpazesi ile o topluluğun parçası haline gelir, birlikte performans deneyimi yaşarlar..

İstek halinde bireysel ders yapılması da mümkündür.

Grup derslerinin gün ve saatleri önceden belirlenir. Çalışan yetişkinlere uygun olması açısından bu dersler genellikle iş saatleri dışında planlanır.

Bireysel dersler öğrencinin istekleri ve kurum imkanlarına göre belirlenir.