Kuğu Sanat Çocuk Korosu

Yaş Aralığı          7 –12Yaş

Çalışma Zamanı  Pazartesi 17:00-19:00

Yöneten    Nazlıcan Kalender

Son Başvuru     1 ARALIK 2019

Seçmeler     13-14-15 Aralık

Başvuru Formu için tıklayınız:

KORODA ŞARKI SÖYLEMEK

Yapılan araştırmalara göre bir koroda şarkı söylemek, insanlara fiziksel ve zihinsel açıdan pek çok yarar sağlıyor. Bu yararlardan bazıları şunlardır;

 • Birlik ve beraberlik duygusunu güçlendiriyor.
 • Kalp ritmini düzenliyor;
 • Müziğin melodisi, kalp atışlarını doğrudan etkiliyor ve bir grup içinde şarkı söylediğinizde, nabzınız gruptaki herkesle aynı anda yükselip, alçalmaya başlıyor.
 • Duygular ve iletişimden sorumlu sinir hücrelerinin daha düzenli çalışmasını sağlayarak, sosyal becerilerin artmasını sağlıyor.
 • Korolar; farklı ülkelerden, farklı kültürlerden ve farklı sosyoekonomik düzeylerden gelen fakat müzik gibi tek bir olguda birleşen insanlardan oluşur.

‘Ruh sağlığı için en iyi egzersiz, şarkı söylemedir.’ İbni Sina

Koro ve müzik eğitimi, bireylerin iyi alışkanlıklar kazanmalarını sağlar. Çünkü sanat eğitimi, erdemli ve iyi insan olmanın önemini vurgular. Zaman içinde, kazanılan tüm güzel alışkanlıklar, koronun her bir üyesi aracılığı ile topluma kazandırılmış olur. Böylece toplumun yalnız müzik kültürü değil, genel eğitim düzeyi ve dolayısıyla kültürel yapısı da olumlu yönde ilerleme kaydeder.

KORO DERSİ İÇERİĞİ, HEDEFLER

Türkçe başta olmak üzere, İngilizce, Fransızca ve Afrika dilleri gibi birçok dilde eğitici şarkı, türkü ve geleneksel müzikler öğrenmeleri, Bir çok ülkede kabul edilen bir yaklaşım olan Macar Besteci Zoltan Kodaly’nin müzik öğretim yaklaşımlarının da uygulandığı bir eğitim öğretim gösterilmesi, İlk önce tek sesli eserler ve kanonlar ile başlayıp daha sonra çok sesliliği uzanan bir eğitim verilmesini, Grubu birbirine bağlayıcı oyunlar oynatılması, müziğin başlıca ögelerinden ritim duygusunun hissedilmesi, müziği destekleyici koreografiler eklenmesi hedeflenmektedir.

Koronun gidişatına bağlı olarak il içi ve il dışı korolar festivallerine katılınılması, çeşitli konserlerde sahne alınması gelecek planları arasındadır.

 • İstanbul Uluslararası Çoksesli Koro Festivali (7-8-9-10 Mayıs)
 • 3. Çanakkale Çocuk Koroları Şenliği

Türkiye’nin 4 bir yanından birçok şehirden koroların başvurduğu bu festivallerde her koro kendi öne çıkan özelliğine göre 1 veya 1’den fazla ödül ile dönüyor. koro olarak hareket etmeyi böyle festivallerde daha iyi tecrübe edinilmektedir.

Kuğu Sanat Çocuk Korosu korist seçmelerimiz ne zaman ve nerede?

13-14-15 Aralık tarihlerinde Kuğu Sanat Özel Konservatuarında yapılacaktır.

Korist seçmelerinde nelere dikkat ediyoruz ve sınavı nasıl gerçekleştiriyoruz?

 1. 7-12 Yaş arası çocuklar başvurabilir.
 2. Piyanoda tek ses, iki ses basıp bunları vermelerini isteyeceğiz.
 3. Piyanoda daha önce duymadıkları bir ezgiyi çalıp, onlardan duydukları bu ezgiyi doğru sesler ve ritimler ile (la hecesi ile) tekrar etmelerini isteyeceğiz.
 4. Alkışla yaptığımız ritmi, alkış ile tekrarlamalarını isteyeceğiz.
 5. Tüm çocuklara 1 parça söyleyecek.   (Bu bir okul şarkısı, marş, türkü, yerli veya yabancı eser olabilir. )