AKUSTİK GİTAR DERSLERİ

Akustik Gitar dersleri  diğer müzik derslerinde olduğu gibi haftada bir gün, isteğe ve ihtiyaca göre artırılabilerek birebir özel olarak yapılmaktadır. Dersin gün ve saati, öğrenci ve eğitmenin uygun olduğu gün ve saatler olarak düzenlenir. Çalışma temponuza göre hafta içi, hafta sonu, sabah veya akşam saatlerinde gitar dersi alabilirsiniz.  Alanında uzman, genç, eğitim ve sahne tecrübeleri olan, sadece enstrümana değil müziğin geneline hakim eğitmen kadromuz hizmet vermektedir. Derslerimiz 60 dakika sürelidir.

Akustik Gitar daha çok Country türü müziğe yönelik olduğu için, bu gitar dersine özgü olarak öğrencinin kendi istediği, seçtiği parçalar üzerine yoğunlaşmak mümkündür. Fakat yapısı gereği artık güncel müziğin vazgeçilmez enstrümanlarından biri olmuştur. Bir çok müzik türünde de kullanılmaktadır. Klasik gitarlardan farkı; kasasının daha geniş olması ve alt tellerinde metal olması gibi değişikliklerden kaynaklanır.

İlk defa eğitim alacaklar:

Öncelikle yaş ve seviye tespiti yapılması amacıyla bir eğitmenle görüştürülür. Öğretmen öğrenciyi ritim kulağı, müzik kulağı ve ses duyma yetenek ve özellikleri açısından kısa bir test uygular.  Enstrümana olan uygunluğunu denetler. Test sonrasında aile ile birlikte ders alacağı gün ve saat saptanmasına başlanır. Ders saati öğretmen ve öğrenciye uygun olarak seçilir. Saptanan ders saati kayıt süresince o öğrenci için ayrılmış olur. Zorunlu olmadıkça ders saati ve öğretmeni değiştirilmez.  Ancak öğrencinin ve / veya öğretmenin mazeretleri nedeniyle yapılamayan dersler başka gün ve/veya başka öğretmenlerle yapılabilir.

Bu aşamadan sonra öğrencinin SOLFEJ ve RİTİM dersleri ile ilgili hangi sınıflara katılabileceği belirlenir. Solfej ve Ritim gün ve ders saatleri önceden belirli olduğundan öğrenci yaş ve nota bilgi seviyesine öğrenciye bu derslerin  seçenekleri anlatılır ve o gün o saate Solfej ve Ritim ders kaydına eklenir. Solfej ve Ritimde de derse devam edildiği sürece aynı sınıfa katılım gereklidir. Ancak bilgi seviyesi yıl içinde değişen öğrenci bir üst seviyeye geçirilir.

Daha önce Kuğu Sanat’da ya da başka bir Kurumda Eğitim almış olanlar:

Öğrenciden daha önce çaldığı parçaların notalarını getirmesi istenir. Ya da ezber olarak çalabildiği parçalarla hangi seviyede olduğu saptanır.

Yetişkinler için Akustik Gitar eğitimi:

Kuğu Sanat / Özel Konservatuvar’da dersler birebir yapıldığı için her seviye ve her yaşa uygun ders müfredatı geliştirilmiştir.  Bu sistemde istenen zaman Gitar eğitimine başlayabilirsiniz. İstediğiniz parçaları seçebilir tam bir altyapı eğitimi ile beraber öğrenebilirsiniz.

Ders İçeriği:

Enstrümanın tanıtılması

Sağ el pena egzersizleri

Sol el parmak tutuş ve pozisyonları

Sağ – sol el senkronizasyon çalışmaları

Akorlar

Ritim egzersizleri

Gamlar ve diziler

Akorlar arası geçişler

Melodi çalma

Solo çalışmaları

Parça etütleri

Armoni ve solfej